Bezramkowe smartfony.

Nowa moda na bezramkowe smartfony zapanowała na dobre. Rok 2017 obfitował w premiery takich właśnie telefonów.

Czym charakteryzują się bezramkowce? Co sprawia że stały się tak popularne?

Oczywiście w dużej mierze chodzi o walory estetyczne. Ponadto jeśli producent zwęzi ramki do minimum pozostanie więcej miejsca na wyświetlacz. Ten zabieg nie powiększy całości telefonu a jedynie rozmiar przekątnej wyświetlacza. Sporych rozmiarów ekranem zamkniętym w obudowie o relatywnie małych wymiarach staje się atrakcyjniejszy i bardziej funkcjonalny.

Obecne trendy mówią „im większy wyświetlacz tym lepiej”. Coraz częściej używamy telefonu zamiast komputera, robimy zakupy w sieci, odpowiadamy na maile, obrabiamy zdjęcia, przygotowujemy prezentacje – wszystko to robione z poziomu smartfona o większej przekątnej ekranu jest na pewno dużo łatwiejsze.

Telefony z wąskimi ramkami dzielimy na trzy kategorie

  • wąskie ramki z trzech stron a aparat umieszczony na dole np. Xiaomi Mi Mix 2

  • wąskie ramki boczne natomiast górna i dolna szersze na tyle by mieścić aparat i wszystkie sensory – w ten sposób swoje modele prezentuje Samsung

  • wąskie ramki z czterech stron, sensory umiejscowione we wcięciu w ekranie, trend wprowadził iPhone w modelu X

Oczywiście zastosowanie każdej z tych konstrukcji prowadzi do zwiększenia powierzchni ekranu w panelu smartfona. Zwróćmy uwagę jednak na proporcje wyświetlacza. Najbardziej ergonomiczne proporcje to 2:1 (18:9) – urządzenie o takich wymiarach dobrze mieści się w dłoni a obsługa jedną ręką nie nastręcza trudności. Szczególnie wygodnie korzysta się na takim wyświetlaczu z dwóch aplikacji naraz. Pamiętajmy, by aplikacje przystosowane do proporcji 16:9 dopasować do 18:9 należy skorzystać z funkcji skalowania aplikacji.

Obecnie na rynku najlepiej sprzedają się bezramkowe telefony w stosunkowo niskich cenach.

Prym wiedzie LG Q6 – 5,5” wyświetlacz, procesor Snapdragon 435 i 3GB RAM w cenie 999zł to naprawdę dobra inwestycja.

Huawei Mate 10 lite to smartfon idealny dla wszystkich użytkowników – ekonsumentów, którzy chętnie robią zakupy w sieci. Duży wyświetlacz 5,9” pięknie prezentuje produkty, szczególnie w trybie pełnoekranowym a matryca 2160×1080 pikseli prezentuje obraz klasy Full HD. Smartfon posiada bardzo modne ostatnio ustawienie o nazwie Ochrona wzroku, w którym zmniejszana jest ilość niebieskiego światła emitowanego przez ekran.

Nieco mniejszy 5,7” wyświetlacz posiada LG G6, nie jest tak popularny jak poprzednicy gdyż cenę wyjściowa była nieco wyższa. Teraz gdy cena spadła i oscyluje w okolicy 2000,00 zł może wzrosnąć jego sprzedaż. Urządzenie wizualnie sprawia wrażenie, że wyświetlacz jest znacznie mniejszy niż w rzeczywistości.

Sześciocalowy wyświetlacz modelu Mi Mix 2 od Xiaomi robi wrażenie, ramki z trzech stron są bardzo wąskie, aparat do selfie umieszczony przy dolnej krawędzi. Wszystko to dodaje uroku a smartfon można porównać do małego tabletu. Wygoda pracy na takim wyświetlaczu rekompensuje te niedogodność jak nieco wyższa cena.

Przepiękny ekranem Super AMOLED o przekątnej 5,8” , o dobrej wydajności i z fenomenalnym aparatem to Samsung Galaxy S8. Jest to urządzenie z wyższej półki kosztuje ok 3100 zł jednak jest to telefon na lata. Jego parametry i technologiczne rozwiązania na długo ulokują go w czołówce klasyfikacji.

Na tej samej półce cenowej możemy znaleźć model Huawei Mate 10 Pro, kosztuje sporo ok 3500zł ale jest fantastyczny. Stworzony dla miłośników mobilnej fotografii. Wydajność urządzenia jest na najwyższym możliwym poziomie, ekran OLED zachwyca kolorami. Bardzo cieniutkie ramki pozwalają by 6” wyświetlacz nie powiększył znacząco gabarytów smartfona.

LG również może pochwalić się wąskoramkowym flagowcem. V30 to model idealny w każdym calu. Recenzenci internetowi nazwali go multimedialnym potworem, innowacyjne tryby filmowania i wyświetlacz P – OLED o przekątnej 6” zapewnią komfort podczas tworzenia fotograficznych i filmowych kreacji.

Telefony bezramkowe zachwycają nas minimalistycznym wyglądem, jednak pamiętajmy że duży wyświetlacz praktycznie nieograniczony wzmocnieniem w postaci ramek to bardzo delikatny produkt.

Podczas upadku ekran bardziej, niż w tradycyjnym smartfonie, narażony jest na uszkodzenia. W starszych modelach właśnie ramki przyjmowały na siebie część siły uderzenia i znacząco amortyzowały i niwelowały naprężenia szkła spowodowane siłą upadku. Koniecznie uzbrójmy ekran naszego bezramkowego smartfona w dobrej jakości szkło hartowane lub folię hybrydową.

A całe urządzenie zabezpieczmy etui. W naszym sklepie każdy znajdzie dla siebie odpowiednie zabezpieczenia na telefon.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *