Aplikacje, które przydają się w górach.

Sezon turystyczny czas zacząć!!!

Każdy spędza wolny czas jak lubi, jedni po ciężkiej pracy marzą tylko o kanapie, inni po godzinach spędzonych przy biurku myślą, by wybrać się na łono natury.

W ostatnich latach znacząco zwiększyło się zainteresowanie turystów Tatrami. Gdy zaczyna się okres wiosenno-letni, o świcie, przed kasami sprzedającymi bilety do Tatrzańskiego Parku Narodowego ustawiają się kolejki.

Zwykle początkujący Tatromaniacy zaczynają od niewymagających szlaków, takich jak trakt do Morskiego Oka, Doliny Chochołowskiej czy Kościeliskiej, jednak z każdą kolejną wycieczką poziom trudności trasy wzrasta. Chcemy eksplorować nowe miejsca, nowe szlaki, zdobywać wyższe szczyty.

W naszej garderobie zaczynają pojawiać się ubrania trekkingowe i sprzęt potrzebny na szlaku a w domowej biblioteczce przewodniki i książki o tematyce górskiej. Znam doskonale ten schemat postępowania, gdyż sama wpadłam w sidła fascynacji Tatrami.

Kiedyś trasy planowało się z mapą w ręku, zliczało czas podany drobnym druczkiem, by zdążyć przed zmrokiem. Teraz mamy do dyspozycji szereg aplikacji, które nam to ułatwiają. Wystarczy je tylko zainstalować w smartfonie.

Testowałam kilka takich aplikacji i najchętniej korzystam z „Szlaki Tatry”, jest ona intuicyjna i czytelna. Idealna do planowania tras.

W wyszukiwarce wpisujemy miejsce z jakiego planujemy wyruszyć, następnie dodajemy miejsce docelowe i dostajemy informację:

  • przewidywany czas marszu
  • dystans do pokonania
  • przewyższenia

Aplikacja obejmuje wszystkie dostępne szlaki w Tatrach Polskich i Słowackich. Zaznaczone są parkingi, punkty orientacyjne, przełęcze, schroniska i szczyty. Przy każdej nazwie podawana jest również wysokość w metrach n.p.m. Dzięki temu można skrupulatnie zaplanować wycieczkę, dostosować poziom trudności do możliwości współtowarzyszy.

Gdy już jesteśmy na szlaku, aplikacja również jest bardzo przydatna, współdziała ona z GPS-em. Na bieżąco możemy śledzić swoje położenie na mapie. Obserwować jaki odcinek mamy jeszcze do pokonania a gdy przez przypadek zboczymy ze szlaku nie ma problemu z powrotem.

Będąc w górach podziwiamy piękno tatrzańskiej przyrody, często zastanawiamy się na jaki szczyt właśnie patrzymy. Tutaj z pomocą przychodzi aplikacja „Szczyty Tatr”, która na podstawie lokalizacji GPS określa położenie szczytów w wybranym  zasięgu. Aplikacja zapamiętuje odwiedzone przez nas miejsca i informuje o tych, do których jeszcze nie dotarliśmy a są w promieniu ustawionego zasięgu.

Nie zapominajmy ze najważniejszą kwestią w czasie planowania wycieczki w Tatry jest zapoznanie się z prognozami pogody. Każdy słyszał, że pogoda w górach jest kapryśna i potrafi zmienić się w ciągu kilku minut. Dlatego pogody nie przewidzimy z dużym wyprzedzeniem. Planując wycieczki w Tatry korzystam z aplikacji „Meteo ICM – prognoza numeryczna”

Meteo ICM to numeryczna prognoza pogody dostępna dla terytorium Polski. Meteogram daje możliwość dokładnej analizy przewidywanej pogody.
Dane do aplikacji dostarcza ICM Uniwersytet Warszawski. Są to prognozy pogody o wysokim wskaźniku sprawdzalności.

Meteogram pokazuje wiele parametrów każdego składnika pogody. W pierwszym momencie wydaje się to bardzo skomplikowane, ale gdy zapoznamy się z udostępnioną legendą, szybko zrozumiemy o co w tym chodzi.

Wykresy pokazują parametry dla:

  • temperatury
  • opadów
  • wiatru
  • położenia chmur

W okresie wakacyjnym należy zwracać głównie uwagę na możliwość wystąpienia burzy w danym miejscu, gdyż właśnie to zjawisko atmosferyczne wysoko w górach jest najgroźniejsze.

 

Poziom widzialności też jest bardzo ważny. Niestety gdy przewidywana jest mgła to nie będzie można podziwiać pięknych widoków, a miłośnicy fotografowania nie wzbogacą swojej kolekcji o nowe zapierające dech w piersiach panoramy.

Pogodę w Tatrach można monitorować również na żywo, dzięki kamerkom TOPR. Aplikacja „Pogoda Tatry na żywo 2” daje nam taką możliwość.

Bezpośredni podgląd mamy na :

  • Rysy
  • Morskie Oko
  • Kasprowy Wierch
  • Dolina Gąsienicowa
  • Dolina chochołowska
  • Dolina 5 Stawów Polski
  • Dolinka Buczynowa

W mediach wiele mówi się o zachowaniu bezpieczeństwa w tatrach, o rozsądnym planowaniu tras, odpowiednim obuwiu i ubiorze. Jednak nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć a wypadek może zdarzyć się zawsze. Co wtedy należy zrobić? Jeśli stało się coś poważnego i potrzebujemy pomocy należy wezwać służby ratunkowe, które działają na tym terenie. Przed wyjściem w Tatry koniecznie zainstaluj i skonfiguruj aplikację „Ratunek”!

Aplikacja umożliwia automatyczne przesłanie SMS z lokalizacją osoby dzwoniącej i kontakt telefoniczny ze Służbami Ratowniczymi działającymi w Polsce.

W momencie zagrożenia zdrowia lub życia należy uruchomić aplikację w telefonie.

Urządzenie musi mieć włączoną lokalizację GPS. Po uruchomieniu aplikacji pojawia się komunikat WARUNKIEM PRZYJĘCIA ZGŁOSZENIA WYPADKU JEST NAWIĄZANIE ROZMOWY TELEFONICZNEJ Z RATOWNIKIEM DYŻURNYM GOPR/TOPR/WOPR/MOPR , który akceptujemy.

Następnie wybieramy miejsce pobytu „ WODA”, lub „GÓRY”. Wtedy pojawi się pod nim komunikat „Dotknij 3 razy, aby wezwać pomoc.”

W trakcie wzywania pomocy aplikacja łączy się z zintegrowanym numerem ratunkowym, co pozwala na bezpośredni kontakt poszkodowanego z ratownikiem oraz wysłanie SMSa z lokalizacją. Gdy ratownicy połączą się z wzywającym pomoc oraz otrzymają współrzędne jego położenia na wyświetlaczu pojawia się komunikat „Pozycja wysłana do ratowników!”

Pamiętaj by na wycieczkę w góry zabrać ze sobą PowerBank, żadna aplikacja nie zadziała gdy telefon będzie rozładowany.

Co jakiś czas pojawiają się nowe aplikacje, wyposażone w inne udogodnienia. Jednak pamiętajmy, że są one sporym ułatwieniem ale nie zastąpią nam zdrowego rozsądku.

Zawsze mierz siły na zamiary.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *