Każdy użytkownik smartfona wie jak ważna jest wytrzymałość baterii.
Myślę, że również każdy z nas narzekał na to, iż telefon zbyt szybko się rozładowuje.
Marzymy o urządzeniach mobilnych, których nie musielibyśmy ładować. Jednak w najbliższym czasie nic nie zapowiada rewolucyjnej zmiany w tej kwestii.
Więc co powinniśmy wiedzieć, by zaprzyjaźnić się ze swoją baterią ?
Bateria w telefonie to nic innego jak ogniwa, które można wielokrotnie ładować. Akumulator w telefonie składa się z trzech głównych elementów: katoda, anoda i elektrolit.
Jest kilka typów baterii:
- Niklowo-kadmowe – są dużych rozmiarów, mają niewielką pojemność i krótką żywotność.
- Cynkowo-powietrzne – są ciężkie i niezbyt żywotne.
- Niklowo-wodorkowe – lepsze od pozostałych, ale nie tak dobre jak litowo-jonowe.
- Litowo-jonowe – obecnie najczęściej spotykane. Charakteryzują się dużą żywotnością, niewielkimi rozmiarami i wagą.
Co zatem jest przyczyną skracania żywotności baterii w smartfonie?
Utratę pojemności baterii powodują wyższe temperatury. Średnia temperatura baterii waha się w granicach od 25 -26 stopni. Powoduje to utratę pojemności rzędu 20% rocznie. Słaba wentylacja baterii, a co za tym idzie – silniejsze nagrzewanie się, znacznie podnosi ten odsetek.
- Największym mitem jest tzw. “formatowanie baterii”
Baterie litowe nie powinny bowiem być całkowicie rozładowywane. - Najlepszym rozwiązaniem dla akumulatora jest ładowanie go przy każdej okazji.
- Najbardziej optymalnym rozwiązanie w przypadku ładowania, jest podłączanie telefonu do ładowarki, kiedy bateria ma 50 a 80% naładowania
- To rozładowanie do 0% i naładowanie do 100% sprawia, że bateria traci żywotność, choć może wydawać się, że jest odwrotnie. Ta zasada obowiązywała w przypadku telefonów starszych typów – były tam baterie niklowo-kadmowe.
Bateria jest czymś absolutnie niezbędnym w naszych telefonach pamiętajmy, że jak wszystko w końcu traci swoje pierwotne właściwości. Gdy Twoja bateria wymaga wymiany zapraszamy do naszego sklepu.