JAK ZABEZPIECZYĆ SMARTFON PRZED WODĄ

21-go marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna, dzieciaki w szkole świętowały dzień wagarowicza a przedszkolaki topiły Marzanny by jak najszybciej sprowadzić do nas tę fantastyczna porę roku. Wiosna wkracza w tym roku wyjątkowo nieśmiało. Dni są dłuższe, więcej słońca wyłania się zza chmur i my mamy więcej energii. Chętniej spacerujemy, wychodzimy z siłowni, by odbywać treningi na dworze. Pogoda jednak nie jest jeszcze na tyle stabilna i czasem może zaskoczyć nas deszcz.

Oczywiście coraz więcej smartfonów, szczególnie tych flagowych, jest wodoodpornych ale jak zabezpieczyć te nie odporne na wodę?

Naprzeciw temu problemowi wychodzą producenci, którzy prześcigają się w konstruowaniu wodoodpornych pokrowców, by ochronić nasze telefony.

By produkt został uznany za wodoodporny musi przejść szereg testów, które to potwierdzą i oczywiście sklasyfikują go, na ile jest szczelny.

Na ubraniach, plecakach czy pokrowcach liczących się marek możemy znaleźć oznaczenia stopnia wodoodporności. IPX jest to międzynarodowa norma określająca wodoodporne właściwości różnego rodzaju przyrządów według standardu IEC 529.

Oznaczenia:

  • IPX0 Brak ochrony
  • IPX1 Ochrona przed kapiącą wodą (odpowiednik deszczu 1 mm/min)
  • IPX2 Ochrona przed kapiącą wodą (3 mm/min) do 15° wychylenia
  • IPX3 Ochrona przed natryskiem (10 l/min) do 60° wychylenia od pionu
  • IPX4 Ochrona przed bryzgami wody (10 l/min) z każdej strony
  • IPX5 Ochrona przed strumieniem (12,5 l/min) z każdej strony
  • IPX6 Ochrona przed silnym strumieniem (100 l/min) z każdej strony
  • IPX7 Ochrona przed 30 min zanurzeniem do 1m głębokości
  • IPX8 Ochrona przed stałym zanurzeniem w wodzie (do głębokości podanej przez producenta)

Jest to niezwykle pomocna klasyfikacja gdyż mówi nam na ile możemy sobie pozwolić oraz daje gwarancję i w przypadku, gdy produkt z oznaczeniem IPX8 nie będzie spełniał swojego zadania możemy go reklamować u producenta a ten po pozytywnym rozpatrzeniu zgłoszenia będzie musiał pokryć straty.

Jeśli zdecydujemy się za zakup wodoodpornego pokrowca, przemyślmy, w jakich sytuacjach będzie nam potrzebny.

Pokrowiec dla biegacza.

Opaska na ramię – pokrowiec umieszczamy na ramieniu za pomocą taśmy wykonanej z elastycznego oddychającego materiału, na końcu której znajduje się mocny rzep. Opaska z łatwością dostosuje się do obwodu ramienia nie ograniczając ruchów. Miejsce na telefon wyposażone jest w przeźroczysty panel ułatwiający korzystanie ze smartfona, dzięki temu możemy kontrolować przychodzące powiadomienia.

Pokrowce na pas – są to elastyczne torebki w formie nerek lub podłużne pasy. Etui te wyposażone są w zamek błyskawiczny, szwy zabezpieczone są wodoodporna taśma. Materiał z którego są wykonane chroni przed wilgocią, polany strumieniem zmienia wodę w kropelki, które spływają po jego powierzchni.

Pokrowce dla biegaczy posiadają otwór na słuchawki wykończony silikonem tak wyprofilowanym, by również stanowił ochronę przed deszczem.

Pokrowce dla rowerzystów.

Jeśli uwielbiasz pedałować i nie przeszkadza Ci w tym nawet deszcz to wodoodporny uchwyt lub sakwa na smartfon, montowane na kierownicę, bądź ramę to Twój „must have”.

Uchwyt na kierownice – wykonany z solidnych materiałów, które chronią telefon nie tylko przed deszczem ale i podczas upadku. Uchwyt wyposażony jest w pokrowiec z transparentnym panelem, by wyświetlacz smartfona był dobrze widoczny. Etui zamykane jest zamkiem błyskawicznym. Uchwyt montowany jest do kierownicy mocnym śrubunkiem natomiast ustawienie pod odpowiednim kontem telefonu jest możliwe, dzięki śrubie kulowej znajdującej się pod pokrowcem.

Sakwy montowane na ramę – oprócz miejsca na smartfon, które jak w przypadku uchwytu również wyposażone jest w przezroczysty panel, sakwy posiadają dodatkowe kieszenie. Sakwy są w różnych rozmiarach w zależności jak wiele kieszeni jest nam potrzebnych. Materiał, z którego są wykonane jest wodoodporny na całej powierzchni, wiec chroni nie tylko urządzenie mobilne ale i wszystkie przedmioty znajdujące się w sakwie. Ten rodzaj pokrowca doskonale sprawdza się podczas dłuższych wycieczek, gdy zabieramy ze sobą portfel i dokumenty. W większych kieszeniach zmieszczą się również drobne przekąski.

Plecaki rowerowe – również w całości wykonane z wodoodpornych ale jednocześnie oddychających materiałów. Ich konstrukcja zapewnia wentylację dla pleców rowerzysty jednocześnie chroni przed deszczem zawartość. Plecaki są ultralekkie, skrojone tak by nie krępować ruchów a jednocześnie zmieścić prowiant i dodatkowe części garderoby.

Do zadań specjalnych.

Jeśli planujemy pływać ze swoim smartfonem a nie jest to model odporny na wodę koniecznie należy zaopatrzyć się w wodoodporny pokrowiec najwyższej jakości. Tylko taki zapewni 100% bezpieczeństwa. Etui takie wykonane jest ze specjalnego tworzywa w całości jest przeźroczysty co umożliwia robienie zdjęć pod wodą. Przedni panel jest aktywny sensorycznie, co znaczy, iż przekazuje na wyświetlacz impulsy dotykowe. Zamykany jest specjalnym systemem zapadek, które chronią przed wniknięciem wody do środka. Pokrowiec ten posiada troczek dzięki, któremu możemy założyć go na szyję i pływać bez obaw o zgubienie.

A co począć gdy w przypadku gdy nasz smartfon został już potraktowany wodą a wiem iż nie jest wodoszczelny. Przede wszystkim nie postępujmy nerwowo. Na początek oceńmy straty – jeśli urządzenie nie zostało uszkodzone, wyświetlacz i obudowa są całe wtedy natychmiast wyłączamy telefon by nie doszło do spięcia, gdyż to ono czyni największe spustoszenia. Wycieramy smartfon do sucha ale absolutnie nie używamy do tego suszarki, nie dmuchamy w szczeliny ani nie potrząsamy urządzeniem. Efekt tego typu działań będzie odwrotny do zamierzonego i woda przedostanie się w głąb. Pozostawmy telefon do wyschnięcia, jeśli został zalany czysta woda jest szansa na jego poprawne działanie, jeśli natomiast sokiem lub innymi płynami, może dojść do korozji, która uszkodzi nieodwracalnie obwody. Obecnie w sprzedaży są preparaty ratujące telefon po zalaniu. Poprawnie zastosowane ograniczają ryzyko wystąpienia korozji.

Pamiętajmy treningi na dworze podczas wiosennej kapryśnej pogody mogą skończyć się nieoczekiwanym deszczykiem i dlatego zawczasu warto zabezpieczyć swoje cenne urządzenie mobilne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *