Jak wybrać bezpieczne słuchawki dla dzieci?

Czy jest ktoś, kto szczerze może powiedzieć, że nie lubi muzyki? Nie słucha jej nigdy? Myślę, iż ciężko znaleźć taką osobę, gdyż muzyka otacza nas wszędzie. Ile razy zdarzyło się Wam powszechne zjawisko „wpadającej nuty?” Idziemy ulicą, jedziemy komunikacją miejską lub samochodem i przypadkowo „przyplącze” się nam fragment piosenki, który towarzyszy nam przez długi czas.

Muzyka ma zbawienny wpływ na nasze emocje, pod wpływem tej ulubionej w naszym organizmie produkowana jest dopamina zwana potocznie hormonem szczęścia i zadowolenia. Dlatego muzyki powinniśmy słuchać od najmłodszych lat. Został nawet udowodniony jej dobroczynny wpływ na jeszcze nienarodzone dzieci.

Jeśli nasze dziecko uwielbia muzykę, w pewnym momencie naturalne jest, iż pomyślimy o słuchawkach multimedialnych dla niego. Pamiętajmy jednak, by nie dawać ich maluszkom przed ukończeniem 3 roku życia.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając słuchawki dla dziecka?

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę, że dzieci mają dużo wyższą wrażliwość słuchową. Odpowiednia, bezpieczna dla malucha głośność to 85 dB, w żadnym wypadku ten poziom nie powinien być przekroczony. W tradycyjnych słuchawkach poziom ten może sięgać nawet 100 dB, co zdecydowanie przekracza dopuszczalne normy dla dzieci, dlatego jeśli mamy możliwość kupmy słuchawki z ograniczeniem głośności do poziomu 85 dB.

Poziom głośności to w zasadzie jedyne kryterium bezpieczeństwa jeśli chodzi o słuchawki dla dzieci, inne cechy to już indywidualne preferencje maluchów i rodziców.

Co zatem wziąć jeszcze pod uwagę kupując słuchawki dla dziecka? Czym różnią się od siebie słuchawki i na co zwrócić uwagę, by słuchanie w nich muzyki było przyjemnością?

Rodzaj – douszne lub nauszne.

Słuchawki douszne, są niewielkich rozmiarów, umieszcza się je w kanale słuchowym. Posiadają wygodne silikonowe zakończenia, które nie podrażniają delikatnej skóry ucha. Słuchawki te świetnie sprawdzają się podczas spacerów, gdyż nie ograniczają ruchów. Posiadają wbudowany mikrofon, dzięki czemu można prowadzić za ich pomocą rozmowy telefoniczne. Słuchawki douszne są doskonałym rozwiązaniem dla starszych dzieci. Pamiętajmy jednak, by dbać o ich czystość, gdyż włożone do kanału słuchowego są idealnym transferem dla bakterii i drobnoustrojów chorobotwórczych.

Słuchawki nauszne, zdecydowanie bardziej polecane dla młodszych dzieci. Ten rodzaj posiada nausznice okalające ucho połączone regulowanym pałąkiem. Zwróćmy uwagę, by wykończenie nausznic było wykonane z miękkiego materiału, nie było na nim szwów, które mogłyby odcisnąć się na uszku dziecka i powodować dyskomfort. Pałąk łącznikowy również powinien być wykonany z miękkiego elastycznego tworzywa. Oczywiście cała konstrukcja musi być wytrzymała, by słuchawki jak najdłużej posłużyły.

Słuchawki nauszne mogą być otwarte lub zamknięte.

  • Zamknięte- posiadają szczelnie zabudowaną muszle za przetwornicą, co całkowicie izoluje dźwięk, który nie wydobywa się poza słuchawki.
  • Otwarte – posiadają za muszlą swego rodzaju siateczkę, która zapewnia wentylację ale jednocześnie dźwięki muzyki wydostają się na zewnątrz. Nie są one dobra opcją do słuchania muzyki w miejscach publicznych.

Zarówno słuchawki douszne jak i nauszne mogą posiadać przewód, którym łączymy je ze smartfonem lub mogą to być słuchawki bezprzewodowe, które mają wbudowaną technologię . Jeśli zdecydujemy się na przewodowe, pamiętajmy, by kabel był wytrzymały a w okolicach złącza miał dodatkowy nadlew tworzywa chroniący przed wyłamaniem. Słuchawki bezprzewodowe są niezwykle wygodne, gdyż kable nie ograniczają ruchów a przede wszystkim smartfon może znajdować się w zasięgu do 10m od słuchawek. Jedyny minus to taki, iż należy pamiętać o ładowaniu akumulatorków.

Bez względu na rodzaj większość słuchawek dla dzieci posiada mikrofon, który pozwala na wygodne prowadzenie rozmów.

Oprócz budowy zewnętrznej podczas kupna słuchawek, nie tylko dla dzieci zwrócimy uwagę na podstawowe parametry.

Zakres częstotliwości – wyrażony w kilohercach ( kHz ) – im szerszy tym uzyskamy większa głębię dźwięku.

Impedancja – wyrażona w omach ( Ω ) – wraz z jej wysokością zwiększa się intensywność wrażeń słuchowych.

Ostatnim kryterium wyboru powinny być preferencje wizualne małego słuchacza. Szeroka gama kolorystyczna i modele ozdobione postaciami z bajek pozwoli trafić w gust każdego malucha.

Kiedy już zdecydujemy się na zakup słuchawek dla dziecka a akcesorium trafi w jego małe rączki pamiętajmy, by kontrolować ich użytkowanie. Dla rodziców nie ma nic ważniejszego niż zdrowie i bezpieczeństwo dziecka, dlatego ograniczajmy czasowo słuchanie muzyki za pomocą słuchawek – górna granica to 8h dziennie przy głośności nie większej niż 85 dB. Co jakiś czas kontrolujmy również stan przewodów, gdy zauważymy przerwaną izolację kabelka niezwłocznie wymieńmy produkt na nowy.

Bardzo ważne również jest samopoczucie dzieci, jeśli maluch zacznie zgłaszać ból głowy to ograniczmy słuchanie muzyki przez słuchawki do krótszego czasu lub ustawmy niższe natężenie dźwięku. Zdarza się, iż niektóre dzieci są wrażliwsze na dźwięki . Jeśli natomiast zauważymy zbyt duże pobudzenie u naszego dziecka spróbujmy zmienić rodzaj muzyki na łagodniejszy, bardziej relaksacyjny. Jak mówi przysłowie – muzyka łagodzi obyczaje, jednak zbyt ciężkie brzmienie może odwrotnie wpłynąć na nie całkiem dojrzały jeszcze przecież układ nerwowy.

Pamiętajmy, kupując słuchawki dla dzieci nie pozostawiajmy ich wyboru przypadkowi, jeśli nie jesteśmy pewni, skonsultujmy się ze sprzedawcą, który na pewno pomoże w wyborze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *